Περιγραφή προϊόντων
24V 100AH μπαταρίες LFP
Χημεία LIFEPO4 για ανώτερη απόδοση
Πυκνότητα υψηλής ενέργειας: Παρέχει περισσότερη ισχύ ανά χιλιόγραμμο από τις μπαταρίες μολύβδου-οξέος (π.χ. ένα πακέτο 100AH 12V ζυγίζει ~ 7-9kg vs . 25-30kg για μόλυβδο-οξέος), εξοικονομώντας χώρο και απλοποίηση της εγκατάστασης σε σφιχτές περιοχές όπως RVs ή μικρές καμπίνες.
Μεγάλη ζωή του κύκλου: Υποστηρίζει 3.000-5.000 κύκλους φορτίου-εκφόρτισης (σε βάθος απόρριψης 80%), η εξάλειψη των μπαταριών μολύβδου-οξέων (300-500 κύκλων) κατά 6-10x. Αυτό μεταφράζεται σε διάρκεια ζωής 10-15 ετών με τακτική χρήση, μειώνοντας το κόστος αντικατάστασης με την πάροδο του χρόνου.
Ασφαλής λειτουργία: Η χημεία LIFEPO4 είναι εγγενώς σταθερή, χωρίς κίνδυνο θερμικής διαφυγής ή τοξικών εκπομπών αερίου (σε αντίθεση με το ιόν λιθίου ή το μολύβι-οξέος). Αντέχει την υπερφόρτιση, τα βραχυκύκλωμα και τις υψηλές θερμοκρασίες (-20 βαθμούς έως 60 βαθμούς), καθιστώντας το ασφαλές για εσωτερική ή εξωτερική εγκατάσταση.
Συμβατότητα 12V & Ηλιακή ενσωμάτωση
Άμεση ηλιακή ζεύξη: Λειτουργεί άψογα με 12V ηλιακά συστήματα (π.χ., 100-300W πάνελ σε συνδυασμό με ελεγκτή φόρτισης 12V), αποθηκεύοντας την υπερβολική ηλιακή ενέργεια της ημέρας για βραδινή ή νυχτερινή χρήση. Ένα πακέτο 100AH 12V αποθηκεύει 1,2kWh ενέργειας σε φώτα LED (10W) για 120 ώρες, ένα μικρό ψυγείο (50w) για 24 ώρες ή τηλεόραση (80W) για 15 ώρες.
Ευέλικτη έξοδος: Παρέχει ισχύ 12V DC απευθείας για συμβατές συσκευές (π.χ. συσκευές RV, ανεμιστήρες DC) ή ζεύγη με μετατροπέα 12V-to-AC για τη λειτουργία μικρών συσκευών AC (φορητοί υπολογιστές, φορτιστές τηλεφώνου). Πολλά μοντέλα περιλαμβάνουν θύρες USB (5V) για βολική φόρτιση συσκευών.
Διαχείριση έξυπνης χρέωσης: Ενσωματώνεται με ελεγκτές φορτίου MPPT ή PWM για τη βελτιστοποίηση της απορρόφησης της ηλιακής ενέργειας, αποτρέποντας την υπερφόρτιση και την εξασφάλιση της αποτελεσματικής αποθήκευσης ενέργειας. Ορισμένα πακέτα διαθέτουν ενσωματωμένο BMS (σύστημα διαχείρισης μπαταριών) για να εξισορροπήσουν τα κύτταρα, να επεκτείνουν τη διάρκεια ζωής και να προστατεύουν από το ρεύμα.
Παράμετρος προϊόντων
| Ονομαστική τάση | 24V |
| Ονομαστική χωρητικότητα | 100AH |
| Ενέργεια | 2400WH |
| Εσωτερική αντίσταση (AC) | Λιγότερο από ή ίσο με 20mΩ |
| Ζωή με κύκλο | >2000 κύκλοι @ 1c 100% DOD |
| ΜΗΝΙΑ ΑΥΤΟΚΛΗΡΩ | <3% |
| Αποδοτικότητα της χρέωσης | 100% @0.5C |
| Αποδοτικότητα της απόρριψης | 96~99% @1C |
| Τάση φόρτισης | 14.6±0.2V |
| Λειτουργία φόρτισης | 0,2C έως 14,6V, στη συνέχεια 14,6V, ρεύμα φόρτισης σε 0,02C (CC/CV) |
| Ρεύμα χρέωσης | 60A |
| Μέγιστο. Ρεύμα χρέωσης | 120A |
| Τάση αποκοπής φόρτισης | 15.6±0.2V |
| Συνεχής ρεύμα | 100A |
| Ρεύμα max.pulse | 120A(<3s) |
| Τάση αποκοπής εκκένωσης | 8V |
| Θερμοκρασία φόρτισης | 0 βαθμός έως 55 βαθμοί (32f έως 131f) @60 ± 25% σχετική υγρασία |
| Κλάση IP | IP65 |

Χαρακτηριστικά προϊόντων
Εφαρμογή παρακολούθησης μπαταρίας σε πραγματικό χρόνο
Η μπαταρία LifePO4 μπορεί να είναι εξοπλισμένη με ένα προαιρετικό σύστημα παρακολούθησης της μπαταρίας, το οποίο μπορεί να εμφανίσει την κατάσταση σε πραγματικό χρόνο της μπαταρίας στο κινητό σας τηλέφωνο, συμπεριλαμβανομένης της υγείας της μπαταρίας, της αποδοτικότητας των κυττάρων της μπαταρίας και της εσωτερικής θερμοκρασίας περιβάλλοντος λειτουργίας της μπαταρίας.

























Τι είναι ένα φωτοβολταϊκό σύστημα (PV);
Ένα φωτοβολταϊκό σύστημα μετατρέπει το φως του ήλιου σε ηλεκτρική ενέργεια χρησιμοποιώντας ηλιακούς συλλέκτες.
Πώς λειτουργεί ένα φωτοβολταϊκό σύστημα;
Οι ηλιακοί συλλέκτες απορροφούν το φως του ήλιου, το οποίο μετατρέπεται σε ηλεκτρικό ρεύμα άμεσης ρεύματος (DC) από φωτοβολταϊκά κύτταρα. Στη συνέχεια, ένας μετατροπέας μετατρέπει το DC σε εναλλασσόμενο ρεύμα (AC) για χρήση στο σπίτι ή την επιχείρησή σας.
Ποια είναι τα οφέλη από την εγκατάσταση ενός φωτοβολταϊκού συστήματος;
Τα οφέλη περιλαμβάνουν τη μείωση των λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος, τη μείωση του αποτυπώματος άνθρακα και την αύξηση της αξίας της ιδιοκτησίας.
Πόσο κοστίζει ένα φωτοβολταϊκό σύστημα;
Το κόστος ποικίλλει ανάλογα με το μέγεθος, τη θέση και τις λεπτομέρειες της εγκατάστασης. Επικοινωνήστε μαζί μας για μια προσαρμοσμένη προσφορά.
Υπάρχουν οικονομικά κίνητρα για την εγκατάσταση ηλιακών συλλεκτών;
Ναι, ενδέχεται να υπάρχουν φορολογικές πιστώσεις, εκπτώσεις και διαθέσιμα κίνητρα. Ελέγξτε τα προγράμματα τοπικής αυτοδιοίκησης και χρησιμότητας για λεπτομέρειες.
Τι μέγεθος φωτοβολταϊκού συστήματος χρειάζομαι;
Το μέγεθος εξαρτάται από τις ενεργειακές σας ανάγκες, τον χώρο της οροφής και το τοπικό κλίμα. Προσφέρουμε αξιολογήσεις για τον προσδιορισμό του καλύτερου μεγέθους για την κατάστασή σας.
Πόσο διαρκούν οι ηλιακοί συλλέκτες;
Τα περισσότερα ηλιακά πάνελ έχουν διάρκεια ζωής 25 έως 30 ετών, με εγγυήσεις που καλύπτουν συνήθως 10 έως 25 χρόνια.
Ποια είναι η αποτελεσματικότητα των ηλιακών σας συλλεκτών;
Τα πάνελ μας έχουν ποικίλες αξιολογήσεις απόδοσης ανάλογα με το μοντέλο. Επικοινωνήστε μαζί μας για συγκεκριμένες λεπτομέρειες.
Μπορώ να εγκαταστήσω ένα φωτοβολταϊκό σύστημα σε επίπεδη οροφή;
Ναι, μπορούμε να εγκαταστήσουμε ηλιακούς συλλέκτες τόσο σε επίπεδες όσο και σε στέγες.
Χρειάζομαι άδεια προγραμματισμού για εγκατάσταση ηλιακού πίνακα;
Οι απαιτήσεις σχεδιασμού ποικίλλουν ανάλογα με την τοποθεσία. Μπορούμε να βοηθήσουμε με την απόκτηση των απαραίτητων αδειών.
Δημοφιλείς Ετικέτες: 12V Solar House LifePo4 Battery Pack, China 12V Solar House LifePo4 Κατασκευαστές μπαταριών, προμηθευτές
















